Toate calculatoarele
Calculator Supplier Compliance

Cât te costă non-conformitateacu rețelele de retail?

Furnizorii care livrează în Kaufland, Lidl, Carrefour, Metro etc. sunt expuși la penalități OTIF și chargebacks. Walmart penalizează cu 3% din COGS.

EDIOMSFacturarePortal B2B DistribuitoriAI ForecastingBICRM

Pierzi anual

€0

din chargebacks

Poți salva

€0

cu CRMconnect

Incidente/lună

0

non-conformități

ROI estimat

0x

return on investment

Datele companiei tale

Rezultatele se actualizează în timp real

€500K€50M
CriticRiscOKBun
Target: 95%+

Media industriei: 2-4%

Penalitate + refacturare + timp

Cost total anual al non-conformității

€0

Chargebacks (3%)150.000 EUR
Penalități OTIF (15% non-conform)22.500 EUR

Economii estimate cu CRMconnect

Reducere chargebacks -70%
105.000 EUR

Rata: 3% → 0.9%

Economii OTIF +5.2% accuracy
11.700 EUR

Conformitate: 85% → 90.2%

Timp salvat pe dispute
22.500 EUR

~75 ore/lună × 12 luni × €25/oră

Fără CRMconnect

Rata chargeback3%
OTIF85%
Incidente/lună30
Ore dispute/lună75h
Cost total/an172.500 EUR

Cu CRMconnect

Rata chargeback0.9%
OTIF90.2%
Incidente/lună9
Ore dispute/lună15h
Cost total/an33.300 EUR

Economii totale anuale estimate

€0

prin automatizarea conformității cu CRMconnect

-70%

Chargebacks

+5.2%

OTIF

75h

Salvate/lună

1.9x

ROI

Primește raportul pe email

Trimitem un raport personalizat cu economiile estimate, benchmarks și recomandări specifice pentru compania ta.

CRMconnect completează ERP-ul tău existent

Nu înlocuim ERP-ul - îl facem mai puternic. CRMconnect se integrează nativ cu SAP, Oracle, Dynamics etc.

CapabilitateExcel / ManualERP singurERP + CRMconnect
Tracking OTIF în timp real
Alertă automată non-conformitate
EDI integrat cu retaileri
AI Forecasting cerere
Portal B2B distribuitori
Reconciliere automată facturi
Dashboard conformitate retailer
Setup & go-liveinstant6-18 luni<48h

💡 CRMconnect se conectează la ERP-ul tău existent (SAP, Oracle, Dynamics, Saga, etc.) - nu-l înlocuiește, ci îi adaugă supraputeri operaționale.

Benchmark industrie

Furnizorii cu infrastructură digitală completă (EDI + OMS + AI Forecasting) ating rate de chargeback sub 1% și conformitate OTIF peste 97%. Companiile care nu se digitalizează pierd în medie 3-5% din veniturile anuale pe penalități evitabile.

Maturitate digitală

Risc operațional (mai mic = mai bine)

Distribuția economiilor pe categorii

Chargebacks -70%105.000 EUR
OTIF penalties11.700 EUR
Timp salvat22.500 EUR

Vrei să elimini penalitățile OTIF?

Programează un demo și vezi cum CRMconnect automatizează conformitatea cu retailerii.

Întrebări frecvente

Funcționează cu e-Factura ANAF/SPV?

Da. CRMconnect generează XML e-Factura valid, îl transmite la SPV și importă automat facturile primite - fără intervenție manuală.

Se integrează cu EDI-ul retailerilor?

Da. Suportă EDIFACT, UBL, XML și formate custom. Comenzile EDI se procesează automat, se validează contra stoc și generează confirmări.

Pot gestiona promoții trade?

Da. Modulul Trade Promotions gestionează discounturi, volume bonus, listing fees cu tracking ROI per promoție și retailer.

Cât durează implementarea?

2-4 săptămâni pentru modulele core (Orders + Facturare + EDI). Module adiționale se adaugă iterativ.

Funcționează cu softul de contabilitate existent?

Da. CRMconnect se sincronizează cu Saga, WinMentor, SmartBill. Nu înlocuiește contabilitatea - o alimentează automat cu date corecte.

Este sigur pentru datele comerciale?

Criptare end-to-end, stocare UE, GDPR compliant, audit trail complet, control acces granular per rol și departament.

Module CRMconnect activate

EDI
OMS
Facturare
Portal B2B Distribuitori
AI Forecasting
BI
CRM

Rezultatele sunt estimări orientative, calculate pe baza datelor introduse de tine, și nu constituie o garanție contractuală de performanță sau economii.

Distribuie rezultatul

Postează pe LinkedIn sau Facebook și arată-le colegilor cât costă procesele manuale.

Penalitățile OTIF și chargeback-urile din retail se adună rapid. Am calculat costul real al non-conformității.

Întrebări frecvente

Întrebări frecvente - Furnizori FMCG

Răspunsuri pentru producători și distribuitori care livrează la retaileri.